Městys Nedvědice
Menu

Zpravodaj

Aktuální číslo:
září 2017
zpravodaj

Memorandum
Memorandum „O zachování tmavé noční oblohy na Bystřicku“

Projekt
Po naučných stezkách na hrad Pernštejn


informace o projektu

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Klub českých turistů, odbor NedvědiceKlub českých turistů, odbor Nedvědice vydal knihu Turistika v Nedvědici (1921 * 1971 * 2011). K dostání je v IC Nedvědice (budova radnice) nebo u Petra Vejrosty za 100 Kč.


Historie

Vznik Klubu českých turistů, odboru Nedvědice je spojen s rokem 1921. Tehdejší činnost byla především organizační, klub zajišťoval propagaci Nedvědice jako významného letoviska. Hlavním činovníkem byl Alfred Neubauer. Zánik odboru přišel pravděpodobně s příchodem 2. světové války. Avšak ještě v r. 1956 se bývalí členové odboru podíleli na organizaci I. krajského srazu turistů.

Vypátrat podrobnosti o aktivitách členů, kteří byli činní v 20., 30. a 40. letech minulého století, se zatím nepodařilo. Aspoň tedy několik jmen lidí, kteří se na činnosti odboru KČT tehdy podíleli: Stanislav Bím, Alfred Neubauer, Karel Kobylák, Alois Zámečník. Budeme vděčni za každou informaci, která by rozšířila znalost o činnosti tehdejšího odboru. Zásadní otázka zní: není náhodou někde kronika odboru?

V r. 1971 obnovil turistickou činnost v Nedvědici Petr Vejrosta. S mladými turisty pořádali nejen vycházky, výlety a putování pro sebe, ale i pro veřejnost.

Činnost

Činnost odboru za rok 2010  
Činnost odboru za rok 2011  
Činnost odboru za rok 2012  
Činnost odboru za rok 2013  
Činnost odboru za rok 2014  
Činnost odboru za rok 2015  
Činnost odboru za rok 2016  


Současnost

Dnes má odbor 62 členů a stále vyvíjí poměrně bohatou činnost. Základem činnosti jsou nepravidelné sobotní vycházky pro děti, účast na akcích pro veřejnost, organizace zájezdů a vícedenních výprav, individuální činnost.

Od roku 1974 pořádá odbor vždy v dubnu pochod pro veřejnost Za krásami okolí Nedvědice. Pochodu se zúčastňuje pravidelně několik stovek turistů.

Některé trasy jsou popsány jako „Trasy, které vás nezklamou“. Pozor, nejsou aktualizovány, což může někdy znamenat, že v drobnostech po čase už neplatí to, co bylo platné v době, kdy byla trasa na stránky uvedena:

Od léta 2015 zve na výlety posluchače Českého rozhlasu Brno ve víkendových několikaminutových vstupech Petr Vejrosta.

Někteří členové odboru se podílejí na péči o vyhlídku Mariino loubí (Maria Laube). Více na www.marencino-loubi.wz.cz.

O jarním pochodu

Od jara 1974, kdy byl uspořádán pochod poprvé, se až tak mnoho nezměnilo. Celá řada účastníků navštěvuje pochod pravidelně, s datem v závěru dubna již každoročně počítají.

Zatím poslední se šel 22. dubna 2017 s účastí 686 turistů. 45. ročník se uskuteční v sobotu 21. dubna 2018.


Petr Vejrosta,
předseda Klubu českých turistů, odboru Nedvědice


[ Zpět ]
Městys Nedvědice
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.17 sekund
Theme by BLASSENweb
Vaše IPv4 adresa: 54.234.255.29