34. ročník jarního pochodu pro veřejnost pořádali členové odboru Klubu českých turistů Nedvědice v sobotu 21. dubna 2007. Název pochodu Za krásami okolí Nedvědice byl naplněn skutečně dokonale. Počasí umožňovalo půvabné pohledy a bylo úplně jedno, zda se účastníci rozhlíželi u Skorotic, Křížovic, Černovic, Kunštátu, Lysic, Lomnice, Víru či Dalečína. Jarní zeleň v různých odstínech, modrá obloha a bílá barva květů tvořily často půvabné obrázky. Však fotografové si přišli na své!

Nejvíce turistů se vydalo tradičně na nejkratší trasu. Jedenáctikilometrový okruh přilákal 517 lidí. Střední trasu 21 km absolvovalo 214, 55 km na kole jelo 56 a pěší padesátku absolvovalo 38 účastníků. Mezi vytrvalci, kteří úspěšně dokončili pět desítek pěších kilometrů, sklidily největší obdiv ještě ne čtrnáctileté Sylvie Zbořilová a Soňa Šikolová z pořádajícího odboru. Celkem 825 účastníků pochodu dostalo v cíli diplom, který může i po létech připomenout zážitek z jarní soboty v roce 2007.

Velkým kladem nedvědického pochodu je skutečnost, že se ho účastní pravidelně hodně místních. Pořadatelé se snaží každým rokem zavést lidi jinam, ukázat aspoň malý kousek nové trasy, ukázat, jak krásná místa v okolí Nedvědice jsou. Kromě místních přijeli pochodovat tradičně i lidé z okolí (Tišnov, Bystřice n.P., Brno, Radešínská Svratka, Žďár n. S., Nové Město n. M., Vír, Štěpánov, Kuřim, Chudičce, Adamov), také však z větších dálek (Vyškov, Česká Lípa, Přerov, Dvůr Králové, Český Brod, Vojnův Městec, Praha, Opava, Jihlava, Telč).

Pochod by se nemohl vydařit, ba ani v tak velkém rozsahu pořádat, kdyby nebylo v Nedvědici tolik obětavých pořadatelů. Více než dvacítka členů a příznivců nedvědické turistiky se podílela na organizaci v den pochodu, ale mnoho činností se musí pokaždé provést předem. Ano, ačkoliv se to může zdát někomu podivné, je pravdou, že už nyní se začíná pomalu připravovat jubilejní 35. ročník. Ten se uskuteční 26. dubna 2008.

Atmosféra pochodu     Foto: Blanka Dračková

Petr Vejrosta