Bylo krásné jarní počasí, příjemný den. V sobotu 25. dubna 2009 se uskutečnil 36. ročník pochodu pro veřejnost Za krásami okolí Nedvědice. Turisty lákala nabídka pěkných tras, možnost setkání s přáteli či rodinnými známými, snad i tradice pochodu.

V okolí Nedvědice jsou přitažlivé i četné výhledy a na jaře také příroda s květy stromů a květin. Turisty přitahuje i Pernštejn a vyhlídky na starobylý hrad lze pokaždé znovu a znovu obdivovat. Kolik bylo letos v Nedvědici účastníků pochodu? Nejdelší trasy šlo tradičně málo vytrvalců. 50 km absolvovalo 15 a 33 km 19 lidí. Nejvíce (408) prošlo vyhlídkovou trasu 10 km. Trasu 22 km šlo 125 a 15 km 158 turistů. Trasu 65 km do oblasti Víru a Dalečína projelo na kole 58 cyklistů. Celkem tedy 783 turistů. A odkud byli? Velkou část účastníků tvoří místní lidé, což je velkým pozitivem této akce. Tradiční jsou účastníci z Tišnova, Kuřimi, Brna, Bystřice nad Pernštejnem, Nového Města na Moravě, Žďáru nad Sázavou. Nechyběli turisté z Lelekovic, Boru, Skorotic, Holasic, Jimramova, Šlapanic, Štěpánovic, Štěpánova nad Svratkou, Maňové, Olešné, Černvíru, Borače, Kunštátu, Věžné, Doubravníka, Víru. Přijeli však i turisté z Jihlavy, Prahy, Bílovic nad Svitavou, Černé Hory, České Lípy, Ostravy, Poličky, Varnsdorfu, Korouhve, Rajhradu, Boskovic, Pardubic, Blanska, Jičína, Svitav, Staré Lysé, Třebíče, Kamenice nad Lipou, Šternberku, Havířova.

Pochod se může konat zejména proto, že pořádající odbor KČT Nedvědice má obětavé pořadatele. Však aby se tak rozsáhlá akce mohla uskutečnit, musí jich být k dispozici nejméně dvacet. Těm, kteří pomáhali při organizaci letošního ročníku, i touto cestou děkuji. Za sebe, ale hlavně za účastníky pochodu. V roce 2010 se pochod uskuteční 24. dubna.

Petr Vejrosta