Počasí jako na houpačce. Pravé dubnové. Jak bude v sobotu? Bude to na pláštěnku, nebo na tričko? Hurá, v pátek navečer oblačnost přechází, mohla by vyjít příjemnější varianta. Jenže v noci se opět rozpršelo. Když jsem před čtvrtou vstával, pršelo docela dost. Ne vydatně, ale byl to takový ten „zahradnický“ deštík. Bude vadit turistům? Ovlivní lidi při rozhodování – jít, či nejít?

Devětatřicátý ročník pochodu pro veřejnost Za krásami okolí Nedvědice je připraven, loňská účast 758 turistů byla hodně příjemná. Před sedmou už neprší, oblačnost ustupuje přání pořadatelů i účastníků pochodu. Do sokolovny přicházejí další, kteří chtějí na trasu. Ti na nejdelší padesátku už šli po šesté ještě v dešti. To ještě netušili, že odměnou za odvahu vyjít do nepohody jim bude slunečné počasí a příjemná teplota po celý zbytek dne. „Padesátkářů“ bylo tentokrát hodně málo – jen osm. O to víc jsme (my pořadatelé) jejich výkon v cíli obdivovali. Náročná byla samozřejmě i trasa 35 km, na tu se vydalo celkem 28 účastníků. Všichni si pochvalovali, že letos jsou trasy vedeny do míst, kde mnozí ještě nikdy nebyli. Nádherná vyhlídka na hrad Pernštejn se musela líbit úplně všem.

Kratší trasy přilákaly tradičně více lidí. 20 km šlo 110, 15 km 191 a 9 km 391 turistů. Zvláštní kategorií jsou cykloturisté. Ti jeli 65 km, bylo jich 28. Celkem se tedy v sobotu 21. dubna 2012 vydalo do přírody v okolí Nedvědice 756 lidí. Zajímavé je vždycky pročítat zápisové lístky, z nichž se lze dovědět, odkud k nám tentokrát turisté přijeli. Kromě nedvědických a ostatních „skoro místních“ to tentokrát byli účastníci ze Světlé nad Sázavou, Staré Lysé, Prahy, Brna, Havlíčkova Brodu, Horní Krupé, Ostravy, Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě, České Třebové, Nemojan, Slavkova u Brna, Boskovic, Hamrů nad Sázavou, Havířova, Turnova, Mladé Boleslavi, Břeclavi, Hulína, Tlumačova, Hroznové Lhoty, Okříšek, Lysic, Poděšína, Příbora, Svitav, Hustopečí u Brna, Třeště, Šlapanic i dalších zajímavých míst. Z Jihlavy přijel turistů plný autobus!

Pochod by nebylo možné v takovém rozsahu pořádat bez tolika obětavých pořadatelů. Tentokrát zajišťovaly pochod tři desítky lidí! Výborný byl nápad s výstavou fotografií z horských výprav. Na sto obrázků především z italských Dolomitů si účastníci pochodu mohli prohlédnout.

Co na závěr? Byl to opět velmi příjemný den. Setkávání lidí, kteří si mají co říci, jsou rádi v přírodě, mají rádi aktivní pohyb, navíc často se svými přáteli je pokaždé obohacením pro účastníky, ale i pro nás pořadatele pochodu. A tak se společně těšme na jubilejní 40. ročník pochodu Za krásami okolí Nedvědice. Uskuteční se 27. dubna 2013.

Petr Vejrosta

Fotogalerie Za krásami okolí Nedvědice