V sobotu 27. dubna 2013 se uskutečnil 40. ročník pochodu Za krásami okolí Nedvědice. Jako každoročně sjeli se k účasti lidé z okolí Nedvědice, ale přijeli i mnozí z větších dálek. Olomouc, Praha, Neratovice, Lysá nad Labem, Jihlava, to jsou jen některá místa, odkud turisté do Nedvědice na pochod přijeli. Že se účastní lidé z Brna, Tišnova, Kuřimi, Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem, Strážku, Rožné, Věchnova, Borače, Olešné, Boru, Sejřku, Radešínské Svratky, Hodíškova, Bohdalova, Černvíra, Víru, už nikoho nepřekvapí. Místních bývá na pochodu pravidelně také hodně. Když jsme sečetli počet lidí, kteří se účastnili, a vyšlo číslo 909, byli jsme rádi my pořadatelé, ale bylo vidět, že jsou potěšeni i mnozí účastníci.

Nejvíce šlo nejkratší trasy, na nejdelší padesátku se vydalo jen deset nejzdatnějších. Kolik lidí bylo na kterých trasách? Tedy 50 km – 10, 35 km – 24, 25 km – 16, 20 km – 79, 15 km – 188, 14 km – 152, 9 km – 385 a trasu 65 km na kole jelo 55 cyklistů. Nejmladší účastnicí byla tříměsíční Markéta Nejedlíková z Prahy, tu vezli rodiče v kočárku. Možná by za kočárek byli vděční i někteří jiní účastníci, ale i ti nejvíce unavení došli statečně po svých. Diplom v cíli potěšil každého podobně jako malá upomínka, nejvíce však musel být každý potěšen dojmy z trasy, ze setkání s přáteli a kamarády. Po celý den provázelo účastníky příjemné počasí, však je po dlouhé letošní zimě tak vítané.

Společné úsilí třicítky obětavých a spolehlivých pořadatelů tedy přineslo úspěch. Bylo to fajn a těšme se společně na příští ročník pochodu, bude 26. 4. 2014.

Petr Vejrosta