41. ročník turistického pochodu pro veřejnost Za krásami okolí Nedvědice se konal v sobotu 26. dubna 2014. Jaký byl letošní pochod? Pestré počasí v týdnu před pochodem mohlo napovědět, že někteří lidé budou váhat se svou účastí, ale opět veliký počet turistů na trasách pěších i pro cyklisty ukázal na to, že účast počasí neovlivní příliš. Kdo chce jít, přijde, ono vlastně nejde tolik o počasí, jako spíše o to, jak se na jeho nástrahy připravit, tedy zvolit správné oblečení a obutí. Největší obdiv sklízejí pokaždé ti, kdo ujdou padesát kilometrů – letos bylo 20 takových. 59 šlo trasu 30 km (resp. někteří zkrácenou verzi 23 km), 264 trasu 14 km a 9 km šlo 391 lidí. Na kole jelo 23 km 22 a 50 km 48 cyklistů. Pěší trasu podle GPS ušlo 6 turistů, kteří měli zase ještě jiné zážitky než pochodování po přesně vytyčené trase. Celkem tedy 810 turistů může vzpomínat na zážitky z letošního ročníku.

Obětaví pořadatelé jsou pro mě pokaždé tématem velmi významným. Vždyť ať už to jsou ti, kdo pochod připravují – procházejí a doznačují trasy, připravují mapky, nebo ti, kdo v den D plní některou z rolí v sokolovně, těmto všem pokaždé moc děkuji za to, že se na organizaci pochodu rádi podílejí.

Odkud byli letos účastníci pochodu? Základ tvoří pokaždé turisté z Nedvědice. Jako vždycky přijeli lidé zblízka i zdaleka. Ve výčtu míst se každým rokem opakuji: Černvír, Sejřek, Bor, Pernštejn, Dolní Čepí, Doubravník, Skorotice, Ujčov, Kuřim, Strážek, Modřice, Vír, Věchnov, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Věžná, Lísek, Domanín, Nížkov, Maršovice, Borač, Olešná, Žďár nad Sázavou, Hodíškov, Brno, Štěpánov nad Svratkou, Rovečné, Rožná, Bílovice nad Svitavou, Lískovec, Lipůvka, Malhostovice, Nyklovice, Moravské Knínice, Veverská Bítýška, Klokočí, Roženecké Paseky, Boskovice, Adamov, Silůvky, Hradčany, Lysice, Jevíčko, Třebechovice pod Orebem, Praha, Havlíčkův Brod, Vatín, Vracov, Blučina, Ostrava, Svitavy, Jihlava, Přerov, Rosice, Dolní Kounice, slovenské Ostratice, Trenčín a Žilina, německý Landshut.

Nás pořadatele vždy zaujmou nejmenší děti. Rodiče je nesou, prožijí spolu pěkné chvíle a společné zážitky dokumentované fotoaparáty budou trvalou vzpomínkou. Kteří nejmenší byli letos? Zuzana Šindelková ze Štěpánova a Justýna Jirásková z Brna (obě narozené v říjnu 2013), Ondřej Lahoda z Klokočí (listopad 2013) a Vojtěch Hovorka z Nedvědice (prosinec 2013). A ještě jeden nezvyklý výkon jsme obdivovali. Václav Ondra z Nedvědice (nar. 1990) se ráno vydal na pěší padesátku a odpoledne jel ještě trasu 50 km na kole! 41. ročník je tedy úspěšně za námi, těšme se na 42. Bude 25. 4. 2015.

Petr Vejrosta