„Hlavně to napiš co nejdřív na www, ať si můžeme přečíst, kolik bylo lidí, co bylo zajímavé…“ řekne v průběhu toho slavnostního dne celá řada lidí. Tak píšu. Proč jsem napsal, že 23. duben 2016 byl slavnostní? Nevím, jak pro koho, ale já už několik roků prožívám den našeho pochodu pro veřejnost jako den sváteční. Vždyť se sejde tolik lidí, kteří mají stejný zájem, jsou (snad všichni) spokojeni – už jen proto, že ten den dělají něco moc dobrého pro své tělo i pro svoji duši. A právě to jsou ty důvody, proč není ten den pro mě dnem všedním.

Jaký tedy byl letošní svátek turistiky v Nedvědici? Každý, kdo je do akce nějak vtažen, tedy buď jako pořadatel, nebo jako účastník, ví, že vliv na zdar pochodu má počasí. Můžeme se stokrát přesvědčovat, že moderní oděvní materiál déšť nepřemůže, že dobře ošetřené boty vodu nepropustí, ale když člověku stékají potůčky dešťové vody po obličeji, radost zpravidla nemá. Jaképak rozhlížení po jindy romantické krajině, jaképak pohodové povídání s kamarády. I když ono i to je možné! Raději jsme však tehdy, když je počasí bezstarostné, když se můžeme věnovat té pravé pohodě při pochodování, či jízdě na kole.

Předpověď počasí na sobotu původně příznivá nebyla, měla být zima a déšť, později nastal přece jen posun. Třeba pršet nebude! Ono fakt nepršelo, chladněji bylo, to ano, ale občas vzduch dokonce prosvítilo sluníčko, turisté si sobotu velmi pochvalovali.

Kolik tedy bylo letos účastníků? Na pěších trasách 5 km a 8 km 359, 10 km 340, 23 km 171, 36 km 12 a 50 km 31. Trasy pro cyklisty absolvovalo 50 účastníků. Celkem tedy 963 lidí prošlo, či projelo na kole některou z tras. V cíli byl pro každého připraven diplom, sběratelé razítek byli také spokojeni. Dřevěnou turistickou známku (autorem kresby Petr Čermák) a turistické vizitky nebo nálepky (autorem fotografie na tu letošní Zdeněk Krejčí) si zájemci mohli zakoupit u stolku informačního centra.

Těch dojmů v cíli! Radost dospělých i dětí, pohoda, která se pak přenese i na nás pořadatele. Nesmím zapomenout na nejmladší účastníky. Těmi byli tentokrát Viktorie Štarhová (narozena v listopadu 2015) a Tadeáš Neča (narozen v říjnu 2015). Svoji roli sehrály v sobotu i restaurační provozovny v Nedvědici i na trasách a samozřejmě více než tři desítky pořadatelů, kteří měli svoje místo v sokolovně nebo na některých kontrolách.

43. ročník se rozhodně vydařil a můžeme společně pohlížet k dubnu příštímu. Zájemci o turistiku se mohou těšit na akce dvě. V neděli 2. dubna uspořádá náš odbor 61. ročník Prvního jarního výšlapu jihomoravské oblasti KČT a v sobotu 22. dubna 44. ročník pochodu Za krásami okolí Nedvědice.

V Nedvědici 24. dubna 2016

Petr Vejrosta